Twój e-mail:
Telefon:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Dane teleadresowe

mail kontakt@sbud-kk.pl

pinezka Kędzierzyn Koźle, ul. Emilii Plater 15

facebook
instagram

Copyright © 2013 - 2022 SBUD Sebastian Brodnicki

       NIP: 7491902163

REGON: 532408226

firma remontowo budowlana SBUD - logo

Podkozielskie Kobylice zostały założone jako małe sioło w średniowieczu, na przełomie XIII i XIV wieku. Funkcjonowały także pod zniemczoną nazwą Kobelwitz. W XIX wieku działały we wsi dwa zakłady wytwarzające gliniane cegły. Były one lepione z mokrej gliny i osuszane w ogniu - metoda ta znana jest od czasów prehistorycznych. Najbardziej charakterystycznym elementem zabudowy jest wysoki, nieco zwężający się ku górze komin o przekroju koła.

 

Wiek XX

Znajdująca się w pobliżu żwirownia pozwalała nie martwić się o dopływ surowca potrzebnego do wyrobu cegieł. Jedna z cegielni zniknęła prawdopodobnie w końcu XIX wieku, a już przy końcu I wojny światowej na jej miejscu powstała druga, nowocześniejsza. Jej innowacyjność obejmowała wykorzystanie gorącej pary do produkcji cegieł i drenów. Krótko po końcu II wojny światowej cegielnia została upaństwowiona. Przeszła na własność państwa jako miejsce o wielkim znaczeniu gospodarczym w końcu września roku 1947. 

 

Co znajdowało się w obrębie kobylickiej cegielni?

Już wtedy na terenie cegielni znajdowały się rozległe magazyny, suszarnia cegieł i zaawansowany technologicznie piec. Suszarnia służyła do poddawania cegieł procesowi odparowywania wody. W magazynach leżakowały po wysuszeniu w oczekiwaniu na pakowanie i odebranie do transportu. Piec zaś był sukcesywnie modernizowany, dlatego też działał do lat 70. XX w. Nowy rozdział otworzył się w latach 90. - o tym przeczytacie Państwo w następnej części już niedługo!

 

Historia cegielni w Kobylicach. (1/2)

25 sierpnia 2022
moja woda
15 lutego 2023
Kiedy stawia się dom od podstaw można zadbać o jego bezpieczeństwo pod każdym względem. W większości przypadków jednak mamy do czynienia z budynkiem już istniejącym. Co możemy w nim zastać?
27 stycznia 2023
Mimo, że ciepło z podgrzewanego pomieszczenia ucieka do góry i tam teoretycznie powinno być najcieplej ważne jest, by zastosować dodatkowe zabezpieczenie trzymające ciepło w budynku. To właśnie dach podlega zmianom

Sprawdź pozostałe artykuły

SBUD Sebastian Brodnicki
dom
telefon
nawigacja

Pogotowie elektryczne elektryk