Twój e-mail:
Telefon:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Dane teleadresowe

mail kontakt@sbud-kk.pl

pinezka Kędzierzyn Koźle, ul. Emilii Plater 15

facebook
instagram

Copyright © 2013 - 2022 SBUD Sebastian Brodnicki

       NIP: 7491902163

REGON: 532408226

firma remontowo budowlana SBUD - logo

Opowiedzieliśmy niedawno początek historii cegielni zlokalizowanej w podkozielskiej wsi Kobylice. Jak bliżej współczesności potoczyły się jej losy? 


Początek przeczytasz tu: sbud-kk.pl/historia-cegielni-w-kobylicach-%2812%29


Rozwój pod koniec XX wieku


W latach 80-tych cegielnia w Kobylicach wydzierżawiona została przez pana Henryka Grosa, mieszkańca opolskiej gminy Cisek. Już w następnej dekadzie zakład przeszedł szereg prac modernizacyjnych mających na celu usprawnienie i zoptymalizowanie odbywających się tam prac. Jako dzierżawcy państwo Gros włożyli w rozwój cegielni znaczne środki finansowe. Inwestycja opłaciła się - z upadkiem systemu komunistycznego w Polsce mogli ubiegać się o wejście w posiadanie zakładu, co stało się z początkiem laty 90-tych. 


Jako prawny właściciel cegielni p. Gros rozpoczął produkcję ceramicznych cegieł z przelotami popularnie nazywanej dziurawką. W tamtym czasie zatrudniano najwyżej sześćdziesięciu pięciu pracowników.


Dalsze wypadki


W połowie lat dziewięćdziesiątych nic nie zapowiadało zbliżającej się tragedii. W roku 1996 właściciel cegielni postanowił przebranżowić się w kierunku wyrobu kostki brukowej. Aby przystosować linię produkcyjną do zmiany profilu działalności zakładu potrzeba było znacznych nakładów finansowych. Zapożyczenie się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na ponad 60 tys. złotych miało wydać godne owoce. Pobliska żwirownia miała zapewnić stały dopływ surowców. 


W początkach lipca roku 1997 linia produkcyjna była gotowa do działania, jednak nigdy doń nie przeszła. Już 8 lipca tereny te nawiedziła niesławna powódź stulecia. Cegielnia leżała na terenach zalewowych, przez co budynki zostały znacznie i boleśnie podtopione. Przyszłość legła w gruzach a zakład nigdy nie podniósł się z ciosu zadanego przez powódź. 


Epilog


Powódź przyszła w najgorszym możliwym momencie, czyli w trakcie załatwiania formalności ubezpieczeniowych. Nim podpisano umowę cegielnia ucierpiała zalanie. Mimo procesów sądowych wytoczonych lokalnej władzy nie udało się zakładowi wyjść na prostą. Jego zrujnowane zabudowania, a także dyrekcja znajdująca się nieopodal, niszczeją opuszczone po dziś. 

 

Historia cegielni w Kobylicach. (2/2)

11 października 2022
15 lutego 2023
Kiedy stawia się dom od podstaw można zadbać o jego bezpieczeństwo pod każdym względem. W większości przypadków jednak mamy do czynienia z budynkiem już istniejącym. Co możemy w nim zastać?
27 stycznia 2023
Mimo, że ciepło z podgrzewanego pomieszczenia ucieka do góry i tam teoretycznie powinno być najcieplej ważne jest, by zastosować dodatkowe zabezpieczenie trzymające ciepło w budynku. To właśnie dach podlega zmianom

Sprawdź pozostałe artykuły

SBUD Sebastian Brodnicki
dom
telefon
nawigacja

Pogotowie elektryczne elektryk