Koniec wieńczy dzieło - dach stanowi ukoronowanie naszego domu. Musi być nie tylko efektowny i praktyczny, ale i efektywny. Aby się takim stał należy zadbać o właściwe jego zamontowanie.
Dach - trwały, estetyczny i praktyczny.
Dachówki powinny być ułożone warstwami zachodzącymi na siebie na wzór rybich łusek albo średniowiecznej zbroi łuskowej i kolczej: na najniższą warstwę zachodzi wyższa w taki sposób, że nie nie zostawia przerwy i podłoże pod nią pozostaje ochronione. Z myślą o tych rozwiązaniach powstała dachówka typu Roeben nazywane także zakładkowymi.
Ich specyfika pozwala na ułożenie pokrycia dachu bez konieczności używania wiertarki czy młotka. Umożliwione jest to przez zaczepy, w które dachówki są wyposażone. Na nich się trzymają i im zawdzięczają solidną konstrukcję wspomaganą siłami grawitacji.
Dlaczego dachówki nie spadają?
Ochrona dachu przed opadami i wiatrem zapewniona jest szczelnym przyleganiem do siebie dachówek poprzez zahaczenie jednej o drugą całymi rzędami. Pomagają w stabilizacji i umocnieniu także klamry przypinające dachówki do łat. Niemożliwy jest scenariusz, w którym jedna zerwana dachówka pociągnęłaby za sobą cały rząd, ponieważ każdy nit spina swoją parę i zapobiega zrywanie się płatami.
Masa ułożonych dachówek przytwierdzaj je do podłoża tworząc jedną, spójną całość. Częstotliwość użycia nitów zależy od stopnia pochyłości dachu i potrzeby zakonserwowania go przed nasileniem zjawisk atmosferycznych. Im dach bardziej stromy i narażony na opady i wichury tym klamrowanie powinno być częstsze.