Woda z opadów atmosferycznych popularnie zwana deszczówką jest niezwykle przydatna w gospodarstwie domowym, od domków jednorodzinnych po posiadaczy ogródków działkowych. Od niedawna można było ją łatwiej pozyskiwać i przechowywać. Działo się tak dzięki programowi ,,Moja Woda'', który umożliwiał składanie wniosków o dotacje na przydomowe mikroinstalacje gromadzące wodę opadową i roztopową. Program, na którym można było zyskać do 5 000 zł, działał od 19 marca zeszłego roku. Obchodzono wtedy Światowy Dzień Wody.
Program "Moja Woda" - dlaczego był potrzebny?
Dane dotyczące rodzimego zapasu wody na obywatela nigdy nie były zadowalające. Według różnych szacunków to nawet trzy razy mniej od mieszkańców Europy. Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej programem ,,Moja Woda'' zachęca do zatroszczenia się o korzystanie z wody ofiarowywanej nam przez przyrodę, która w krytycznych sytuacjach katastrof naturalnych okazuje się niezwykle istotną. Zebrana woda deszczowa pomaga w pierwszorzędnych potrzebach okresu suszy zaś odpowiednie przekierowanie do domowych zbiorników retencyjnych tejże wody odciąża sieć kanalizacyjną i zapobiega lokalnych podtopieniom. Także ziemia nie jest chłonna w nieskończoność i oddaje wodę, której nie jest w stanie przyjąć. Gromadzenie jej na własny użytek może się okazać zbawienne.
Korzyści wynikające z magazynowania wody
Korzyści dla rodzinnego portfela jest wiele: zgromadzona woda nie tylko nie marnuje się, ale może być użyta do potrzeb gospodarstwa domowego. Na niektóre prace porządkowe po prostu szkoda tak zwanej "kranówki". Obejmują one podlewanie trawników i roślin doniczkowych, mycia sprzętów i narzędzi, mycia chodników i placów. Nic nie stoi na przeszkodzie, by taką wodą umyć na przykład samochód. Pamiętajmy, że woda deszczowa i tak spływa po naszych ulicach i chodnikach nie niszcząc ich. Jeśli mamy do wyboru napuścić wody z kranu i umyć nią przydomowy placyk, a uczynić to samo wodą deszczową wybierzmy zdecydowanie bezpłatny prezent od chmur, nie wodę wodociągową, za którą płacimy.
Program "Moja Woda" - czy nadal można liczyć na dofinansowanie?
Dofinansowanie z programu "Moja Woda" obejmowało zakup, budowę, montaż i uruchomienie instalacji na terenie nieruchomości składającego wniosek.
Należało zainwestować minimum 2 000 zł, a pojemność instalacji to najmniej dwa metry sześcienne.
Niestety, mimo dużego zainteresowania program "Moja Woda" nie jest już dostępny w 2022 roku, jednak osoby rozważające inwestycję w przydomową instalację magazynującą i gospodarującą wodę mogę skorzystać z dostępnych programów gminnych (np. "Łapmy deszcz" lub "Złap deszczówkę" - dostępne dla mieszkańców województwa lubelskiego oraz wielkopolskiego).
Zachęcamy zatem do sprawdzenia czy akurat w naszym regionie nie możemy skorzystać z takiego wsparcia finansowego. Inwestycja w instalację magazynującą wodę na pewno przyniesie nam sporo korzyści.
Jeśli szukasz rzetelnego wykonawcy, który zrealizuje inwestycję i pozyska aktualnie dostępne dotacje
, śmiało skontaktuj się z nami!