Nie tylko wnętrza budynków zasługują na godne wzmocnienie i ochronę. Ostatnio mówiliśmy o masie szpachlowej wiążącej konstrukcję ścian, tym razem skupimy się na wyglądzie elewacji (ścian zewnętrznych). Podróżując wielokrotnie po naszych osiedlach i ulicach możemy dostrzec na ścianach bloków mieszkalnych przykry zielonkawy osad powstały w wyniku działania czynników atmosferycznych. Jak się przed nim zabezpieczać?
Ochrona elewacji
Niezależnie od wysokości ścian zewnętrznych budynku i barwy farby, którą są pokryte, fasada może pokryć się dostrzegalnymi zielonkawymi plamami. Nalot pojawia się nawet już po pierwszej jesieni i zimie. Pochodzić może ze skażenia biologicznego ściany a także z wilgoci wnikającej pod powierzchnię. Bakterie, porosty i grzyby wnikają w strukturę ściany powodując widoczne zmiany.
FAST Protektor
FAST Protektor jest substancją konserwującą elewację przed szkodliwymi czynnikami biologicznymi powodującymi właśnie nieprzyjemny i szkodliwy nalot o zielonkawej barwie.
Sposób użycia
Do pracy przystępujemy w okularach i rękawicach ochronnych oraz masce osłaniającej drogi oddechowe. Pracę podejmujemy w ciepły, bezwietrzny i bezopadowy dzień. Ograniczamy się do miejsc bez bezpośredniej bliskości akwenów i roślin, na które środek chemiczny może zadziałać ujemnie.
Pierwszym krokiem do wyeliminowania powstałego zakażenia i osłony ścian na przyszłość jest usunięcie nalotu wodą pod wysokim ciśnieniem. Idealnie nadaje się do tego celu myjka ciśnieniowa. Kluczowe jest dobranie temperatury wody, jej ciśnienia i końcówki myjki do powierzchni, na której ma być zastosowana - nieodpowiednia końcówka i za duże ciśnienie mogą zniszczyć czyszczoną ścianę. Metoda prób i błędów powinna doprowadzić nas do optymalnego rozwiązania.
Bezwzględnie dopiero po całkowitym wyschnięciu można przystąpić do dezynfekcji ściany poprzez naniesienie nierozcieńczonego preparatu FAST Protektor. Rozpylacz ogrodniczy, wałek malarski lub pędzel z twardym włosiem posłuży nam na pokrycie ściany miejsce przy miejscu preparatem konserwującym. Rozpylacza można użyć do trudno dostępnych powierzchni, wałek i pędzel sprawdzą się tam, gdzie dosięgnie się w pozycji stojącej. Po odczekaniu od sześciu do dwunastu godzin powierzchnię należy ponownie wyczyścić wodą pod ciśnieniem.
Proces można powtarzać wedle potrzeby odkażenia silnie zainfekowanej elewacji. Jeśli w toku prac pojawią się widoczne ubytki w powierzchni elewacji (odpadający tynk) powinno się dokonać skutecznej naprawy i dopiero wtedy powrócić do pracy. Rozwój grzybów w przyszłości zahamuje pomalowanie zabezpieczonej powierzchni dwoma warstwami specjalnej farby.